Ha követsz az instagramon, akkor tudhatod, hogy a Pakkli készítőjével, Bogival hasonló értékrendet vallunk a gyermekkorról, és a termékeink is sok helyen kiegészítik egymást, ezért többször is volt közös nyereményjátékunk. Mielőtt megismerkedtünk az online térben, már nézegettem a szuper termékeit, és az öltözködő matrica csomagra pedig úgy csaptam le, mintha az életem múlott volna azon, hogy megszerezzem.

Miután a lányom elkezdte az iskolát, volt egy időszak, amikor a reggeli készülődés nagyon nehezen ment. Megláttam a Pakkli posztját egy olyan rutin kártya csomagról, ami vizuális segítséget nyújt az elinduláshoz azáltal, hogy a gyermek képek formájában látja, hogy pontosan miket kell reggel megcsinália indulás előtt. Írtam Boginak, hogy nekünk ez kell, és ő volt olyan kedves, és felajánlott nekem ajándékba két kártyacsomagot: egy napközben, és egy reggeli és esti rutint.

Először a reggeli és esti rutin kártyákról fogok beszélni. A csomag 69 db kártyalapot tartalmaz, ezek közt van, amelyik két oldalas. Vagyis, gyakorlatilag mindegyik kártyalap két oldalas, mert az egyik oldalukon a képek találhatók, a hátoldalukon pedig szöveges leírás. A szöveg nekem is segít, ha nem lennék benne biztos, hogy pontosan mire céloz a rajz (bár elég egyértelműek azért!), de természetesen el is lehet ettől térni. A „játékok elpakolása” kártyán például néhány játék látható, ezt használhatjuk játékidő, szabad játék, vagy közös játék jelentéssel is. A szöveg másik hasznos funkciója, hogy az olvasni tanuló gyerekeknek megfordíthatjuk a kártyákat. Az is jó ötlet lehet, hogy fordítsák meg azt a kártyát, amivel elkészültek már, így látják, hogy mi van még hátra a feladatok közül.

Amint megérkezett a csomag, az első dolgom volt (azután, hogy persze a gyerekek egyből kicsomagolták, és végignézték az összes kártyát), hogy a hűtőre mágnessel kitettem az esti rutinunk lépéseit, a gyerekek segítségével. Sokszor az esti rutin, vagy ritmus – a ritmus jobb kifejezés, mert nem feltétlenül mindig pontosan ugyanabban az időpontban/ugyanolyan sorrendben/ugyanúgy történnek a dolgok, de mégis kiszámítható, hogy mik fognak történni lefekvés előtt – is nehézségeket okoz nálunk. A gyerekek fáradtak a nap végére, és tudják, hogy közeleg a lefekvés ideje, amit pedig szeretnének elodázni, hiszen az azt is jelenti, hogy az alvás idejére el kell válnunk egymástól. Bár egy szobában alszunk, nagyon közel egymáshoz, még így is az elalvás egy szeparációt jelent számukra, amit igyekeznek elkerülni.

A másik dolog, amit nem sokkal a kártyák megérkezése után megcsináltam, hogy vettem egy adag Blu tack-et. Így a kártyákat több helyre is ki tudom ragasztani a ház különböző pontjaira. Tudtam, hogy a reggeli rutin képeit valahova az előszobába szeretném majd kifüggeszteni, de a falra nem szívesen ragasztok semmit, mert az a tapasztalatom, hogy amikor leszedni szeretném, akkor sajnos a fal egy darabja is jön vele. Szerencsére az előszobánkban pont szuper helyen vannak üvegtéglák, ezért azokra fel is tudtam ragasztani a reggeli rutin kártyákat. Arra nem is számítottam, hogy ez nekem is segítség lesz: a reggeli rohanásban én is többször oda-oda pillantok, hogy mit nem csináltunk még meg, mi maradt ki esetleg. Hasznos lenne, ha rá tudnám venni a gyerekeket, hogy a rutin diktáljon: azaz, hogy ne nekem kelljen emlékeztetni (khm, nyaggatni) őket, hogy mossanak fogat, öltözzenek fel, stb., hanem nézzenek rá a képekre, és ők monjdák meg nekem róluk, hogy milyen feladat van még hátra ahhoz, hogy el tudjunk indulni. Ezt egyelőre nálunk nem sikerült elérni, de igyekszem!

A Napközben rutin kártyacsomag és képes heti tervező több, mint 100 db kártyalapot tartalmaz, van köztük néhány kétoldalas kártya is (tehát mindkét oldalra különböző illusztráció került), a többi kártya hátulján pedig szintén megtalálható a szöveg. Ezeket a kártyákat is nagyon szívesen nézegették a gyerekeim, hiszen az összes illusztráció gyönyörű, élethű, és a kártyák tapintása is nagyon kellemes. Szerintem szuper, hogy nincsenek laminálva, mert a laminálás környezetvédelmi szempontból egyáltalán nem szerencsés : a műanyag és a papír hulladék is újrahasznosítható ugyan, de csak külön-külön. A laminálással a két újrahasznosítható anyagból hozunk létre egyet, ami viszont sajnos nem lebomló, és még csak nem is hasznosítható újra. A kártyák mégis elég kemény papírból készültek ahhoz, hogy ne lehessen őket egykönnyen széttépni, vagy összegyűrni. (Persze azért legjobb, ha nem próbálkozunk ezekkel, nem véletlenül van a kártyák leírásában, hogy ne hagyjuk vele felügyelet nélkül a 3 évesnél fiatalabb gyermekeket).

Őszintén szólva ezt a csomagot most vettem csak újra elő. A napi ritmus egy olyan dolog, ami általában elég kiszámítható nálunk, kisebb változtatásoktól, spontán történesektől/döntésektől eltekintve. A heti, vagy akár havi ritmus viszont egy olyan dolog, amivel nekem is meggyűlik a bajom. Fontos számomra, hogy előre megtervezzük a programokat, hogy lássam, nagyjából mire számíthatok. Viszont amivel nehézségeim vannak, az az, hogyha a tervezettől eltérően alakulnak a dolgok valami miatt. Ezért féltem eddig kicsit attól, hogy a gyerekeknek nagyon részletesen előre elmondjam a hosszabb távú terveket napra pontosan: ha nekem nehézséget okoz egy-egy változtatás, nekik biztos, hogy még nehezebb lesz ezeket befogadni. Mégis, mostanra megérett bennem is az igény arra, hogy jobban előre lássuk a közös programokat. Még nem tudom, hogy fogjuk használni a csomagot, de szeretném valamilyen formában bevezetni. A képeket újra végignézve négy csoportba osztottam őket: egyik csoportba a kellemes közös családi programok kerültek, egybe tettem a heti programokat, amik nekünk szóba jöhetnek, egybe a házimunkákat, és az utolsó pakliba pedig azokat a kártyákat, amik számunkra most nem relevánsak (pl. bilizés – már egyik gyerek sem bilizik, vagy a különórák, mivel nem járnak semmilyen különórára).

A kisebbik gyermekem is már 3 éves, így végre eljutottunk arra a pontra, hogy a gyerekek el tudnak aludni az apukájukkal is, nem kellek minden esetben én hozzá. A pakliban van egy-egy kép ahhoz, hogy „anya/apa altat”, ami úgy érzem, nekünk nagyon jól fog jönni az elkövetkező időkben. A gyerekek minden nap megkérdezik, hogy „és ma kivel alszunk?”. A másik kérdés, amit minden nap feltesznek mostanában, hogy „ma lesz órád?” – délutánonként angol tanítok, miután a férjem hazajött a munkából, a pakliban pedig felfedeztem egy-egy képet, amin „anya/apa dolgozik” látható, ezt is használni fogjuk ezentúl!

Régóta tervezem már, hogy a családunkban bevezetjük a heti rendszerességű családi gyűléseket. (ha nem ismered a koncepciót, akkor a Pozitív Fegyelmezés című könyvet ajánlom neked!) Ezeknek lényege, hogy a család tagjai heti egyszer minőségi kapcsolódást éljenek meg egymással, gratuláljanak egymásnak valamilyen tettükért, meghallgassák egymást, és közösen próbálják megoldani a problémákat. A családi gyűlések egyik fontos eleme, hogy mindig tervezzünk valamilyen kellemes, közös programot együtt a következő hétre együtt. Ennek kiválasztásához jól fognak jönni azok a kártyák, amiket kiválogattam ebből a csomagból, ha éppen nem jut eszünkbe olyan dolog, amit jó lenne együtt csinálni.

A házimunka egy olyan téma, ami szerintem minden családi gyűlésen elő fog kerülni. Rengeteg konfliktust tud szülni a családtagok között a házimunka kérdése, így nem is csoda, hogy gyakran kell róla beszélnünk, ha szeretnénk ezeket elkerülni. Szeretném, ha a nagyobbik gyermekem (most 7 éves) is aktívabban kivenné a részét ezekből a feladatokból – jelenleg elég adhoc jellegű a részvétele. Kisebb korában imádott bármilyen házimunkában részt venni (ez egyébként életkorilag is jellemző a 6 év alatti gyerekekre), viszont mostanában alábbhagyott a lelkesedése. Ez nem meglepő, tudván, hogy a 6-12 év kor közti gyermekek a második fejlődési szakaszba léptek, aminek egyik jellemzője, hogy az otthoni teendők kevésbé érdeklik őket, mint korábban, az érzékenységük a rend iránt is megszűnik. Mégis, szeretném, ha lennének olyan feladatai, amiket már egyedül elvégez, és amivel a családunkat segíti; legyen ez akár teregetés, akár megterítés, akár a mosogatógép ki-, vagy bepakolása. A feladatok áltlátásában, és abban, hogy ő magának válaszhatja ki azokat, amiket meg szeretne csinálni (akár csak egy hétre előre, így lehet változtatni rajtuk) szerintem nagyon hasznosak lesznek a kártyák!

Egy kis update: megtartottuk az első családi gyűléseket, ahol napirendi pontra tűztem a fogmosás kérdését, mivel ez egy olyan dolog volt eddig, ami minden napos feszültséget okozott köztünk és a gyerekek között. A lányom ötlete volt, hogy tegyük át a képeket a hűtőre, ahol minden reggel meg tudja őket nézni, és így nem fogja elfelejteni a fogmosást. Egyelőre nem tudok hosszú távon nyilatkozni, de így 1 nap távlatában azt tudom mondani, hogy az, hogy beszéltünk erről közösen, nem vádló és ideges hangnemben, az máris sokat segített a probléma megoldásán. Aztán majd ha ez nem válik be, ötletelünk még együtt, hogy mi mást lehetne csinálni! 🙂

Ha megtetszettek a kártyák, Bogi honlapját itt találjátok meg, sok másik szuper termékével együtt: www.pakkli.hu