Montessori baba körforgók – 4. Táncosok

Ez a körforgó az utolsó a 4 Montessori vizuális forgó közül; a babád 2 és 3 hónapos kora környékén érdemes lecserélned az előző (Gobbi) forgót erre.

Amikor úgy látod, hogy a Gobbi már nem annyira köti le a figyelmét, rövid ideig fókuszál rá, abból tudhatod, hogy eljött az idő.

Nekem ez a kedvencem a forgók közül. Amikor van egy kis levegőmozgás, olyan látványt kelt, mintha tényleg táncolnának a figurák, mert lassan mozognak, forognak. A mai napig bármeddig el tudom nézni még felnőtt fejjel is. Az is csodás látvány, amikor a napsütésben megcsillan a táncosok papírja.

Így készítheted el ezt a forgót otthon:

Amikre szükséged lesz

  • Holografikus papír két kontrasztos színben (az egyik szín általában vagy ezüst, vagy arany szokott lenni) :
    ezt én anno az német Amazonról rendeltem, de azóta már ugyanazt sajnos nem forgalmazzák. Alternatívaként ez a csomag (katt a linkért!) jó lehet szerintem. Itthon ezt találtam (katt!), de ennek nem annyira tetszenek a mintái, kicsit soknak érzem. Illetve teljesen véletlenül találtam itthon egy holografikus papírból készült ajándéktasakot, amiből szintén ki lehet vágni egy-két formát, úgyhogy lehet érdemes az ajándéktasakokat is megnézni.
  • Átlátszó damil
  • Vékony, fa rudak: egy 30 cm-es, és kettő 15 cm-es – ezeknek az átmérője 5 mm, én ezt a csomagot vettem (katt!), és használtam több forgónál is (ezek 30 cm- es rudak, így az egyiket csak el kellett felezni)
  • Olló
  • Ragasztó (én stiftet használtam)
  • Ragasztópisztoly
  • Ez a letölthető sablon, kinyomtatva – lehetőleg vastagabb papírra (katt!)
  • 1 kulcskarika

Így készítsd el

Először is töltsd le, és nyomtasd ki a sablont – ehhez én egy vastagabb papírt használtam, mert ez sablonként fog szolgálni, és így könnyebb körberajzolni. Ezután vágd ki rajta található mintákat külön-külön. Értelemszerűen, amelyik formákon ugyanaz a betű szerepel, azok lesznek egy táncosnak a darabjai.

Ezután döntsd el, hogy a választott két színedből hogyan fognak a táncosok darabjai összeállni. A képen láthatod, hogy én hogy csináltam (a másik oldaluk ugyanolyan színű). De csinálhatod úgy is, hogy 2 táncos az egyik színből áll, a másik 2 meg a másik színből, vagy a két oldal különböző színű.

Ha eldöntötted, hogy milyen színekből, és hogyan fognak összeállni a táncosaid, akkor a kivágott formádiat sablonként használva rajzold a holografikus papír hátoldalára őket. Amikor egy adott táncost rajzolsz körbe, egyszer rajzold körbe a kinyomtatott, betűvel ellátott mintha hátoldalát, egyszer pedig az elejét: így fogod tudni majd összeragasztani őket. (igen, erre a saját hibámból jöttem rá!)

Ezután annyi a dologod, hogy egy ragasztó stifttel összeragasztod a 4 táncos összesen 24 darabját – így lesz 12 darab, mindkét oldalán holografikus „testrészed”.

A következő lépés, hogy a táncosokat egy átlátszó damillal össze kell kötnöd. Ezt úgy csináltam, hogy egy vékonyabb tűbe befűztem a damilt, és azzal lyukasztottam ki őket: a nyomtatott sablon segítségként szolgál, hogy kb. hova tedd a lyukakat. A táncosok „lábától” indultam: miután azt kilyukasztottam a tűvel, a damil egyik oldalára tettem egy csomót. Így haladtam felfelé, legvégül a „fejet” lyukaszottam ki, és mindegyik végén hagytam a damilból kb. 20 cm-t (így van miből levágni, ha túl hosszúnak ítélem).

Nem volt szükség arra, hogy külön megerősítsem a testészeket, mert a damilon könnyen tudtam őket igazgatni, és nem estek le maguktól az aljára, hanem tartották magukat szépen az általam kijelölt helyükön.

Miután elkészültél mind a 4 táncossal a damilon, vedd elő a 2 db, 15cm-es rudat, és a két végüktől számított 1-1 cm-nél jelöld meg őket egy ceruzával. Ide kell kötnöd a 4 táncosodat. Én úgy csináltam, hogy jó erősen, többször megcsomóztam a damilt, és aztán, hogy ne mozogjon el a helyéről, a végén egy csepp ragasztót cseppentettem rá a ragasztópisztolyból. Nem mindegyik damil sikerült végül pont ugyanolyan hosszúságúra, de nem vettem észre, hogy ez probléma lenne.

Ha megvan a 4 táncosod a 2 rúdon, akkor vedd elő a harmadik, 30 cm-es rudat. Ezt is jelöld meg a két végétől számított 5-5 cm-nél, és köss rá oda két, ugyanolyan hosszúságú damilt (az enyémek kb. 15 centisre sikerültek). A damilok másik végét kell a 15 cm-es rudak nagyjból közepére kötnöd: itt még ne ragaszdd oda, előbb emeld fel a forgód, és próbáld ki, hogy hol van az a pont, ahol a rudak egyenesen állnak, és egyik oldalra sem dőlnek el.

Ha ezzel megvagy, az összes damil-rúd találkozást ragaszd meg ragasztópisztollyal, így nem fog elmozdulni később.

Már csak egy utolsó lépést kell tenned, és el is készült a forgó: hogy fel tudd akasztani, vedd elő a kulcskarikát, és egy darab hosszú damilt vezess át rajta. A damil két végét a leghosszabb, 30 cm-es rúd két végére csomózd, a karikát pedig addig mozgasd (itt megint csak jó, ha megemeled a forgót, hogy lásd az egyensúlyt), amíg olyan helyre kerül, ahol a forgó egyenes lesz: az összes rúd nagyjából egyenesen kell, hogy álljon. Ha megtaláltad ezt a pontot, gyorsan ragaszd meg ragasztópisztollyal, hogy ne mozduljon el.

Ezzel el is készült a saját táncosok forgód.

Ha kipróbáltad, írd meg nekem instagramon, Facebookon, vagy akár e-mailben, hogy hogy sikerült!

Kisbabád született, még csak tervezitek, vagy esetleg most várjátok őt?

A Montessori Babáknak e-bookomban (katt!) mindent megtalálsz a forgókról, az első év játékairól, és még rengeteg hasznos információt arról, hogyan alkalmazzátok a Montessori szemléletmódot az első évben!