
Ez a körforgó a harmadik a Montessori vizuális forgók közül; a babád 8 – 10 hetes kora környékén érdemes lecserélned az előző (oktaéder) forgót erre.
Amikor úgy látod, hogy az előző forgó már nem annyira köti le a figyelmét, rövid ideig fókuszál rá, abból tudhatod, hogy eljött az idő. Ha kicsit később, vagy korábban, mint a megadott időpontok, az sem baj – figyeld a gyermeked! A cseréknek ráadásul nem muszáj véglegesnek lenniük; kipróbálhatod azt is, hogy néha visszateszel egy korábbi forgót az új helyére, hogy megfigyeld, hogy reagál a babád.
A babák látása nagyjából ebben az időszakban fejlődik akkorát, hogy már meg tudják különböztetni a színek különböző árnyalait. A Gobbi éppen ezért egy szín 5 árnyalatából tevődik össze. A másik fontos eleme a forgónak, hogy a „golyók” nem csak a szín árnyalatai szerinti sorrendben vannak rendezve rajta (felül a legvilágosabb, alul a legsötétebb), de fentről lefelé egyre hosszabb fonalakon is lógnak. Így a baba nem csak a különböző árnyalatokat figyelheti meg rajta, de a mélységek különbségét is észlelni kezdi. Nagyon érdekes megfigyelni, ahogy a babánk először csak a hozzá legközelebb eső, legsötétebb színű golyót figyeli, aztán szép lassan észreveszi a többit is, és megpróbálja azokat is szemmel tartani.
Más színben is készítheted, nem muszáj kéknek lennie! Láttam már zöld, sárga, és piros Gobbi forgót is – de a kék a klasszikus szín, ráadásul az én kedvenc színem is, így nem volt kérdés számomra, hogy a miénk kék színű lesz.
Az eredeti Gobbi forgó golyói hímzőfonallal vannak bevonva: így biztosan még szebb a végeredmény, mert a fonal kicsit selymesen csillog is. Én nem vállalkoztam a hímzőfonalas forgó elkészítésére, mert úgy tűnt, hogy rettentő sokáig tartana. Ezért én inkább „sima” fonallal dolgoztam, olyannal, amit kötéshez, horgoláshoz szoktak használni. Nem mindegyik fonal vastagsága volt ugyanolyan, ez a képen is látszik, de nem éreztem jelentős különbséget az elkészítési időben. A vékonyabb fonnallal viszont könnyebb volt dolgozni abból a szempontból, hogy a vastag fonalat a végén már nagyon nehezen lehetett a középső lyukon áthúzni.
Így készítheted el ezt a forgót otthon:
Amikre szükséged lesz
- 5 darab, 6 cm átmérőjű hungarocell golyó
- 5 fonal, egy azonos szín 5 árnyalatában
- Vékony, fa rúd: 45 cm hosszú – az enyém átmérője 5 mm, az OBI-ban vettük
- Olló
- Ceruza
- Ragasztópisztoly
- Vonalzó
- 1 db kulcskarika
Így készítsd el
Vedd elő a fa rudat, ami a forgód alapja lesz. Jelöld meg egy ceruzával az egyik végétől számított 5, 10,15, 20, és 25 cm-nél. Ezekről a helyekről fognak majd lógni a golyók (bár az enyémen nem mindegyik van pont az eredetileg kijelölt helyén: a végén addig igazgattam, amíg a legjobban állt a forgó).
Ezután vedd elő a hungarocell golyókat. A közepére egy lyukat kell csinálni, amin majd keresztül lehet vinni a fonalat, és a fonal végére kötött tűt, vagy horgolótűt. A videó, ami alapján én készítettem a forgóm, a hungarocell golyó kilyukasztására is a horgolótűt ajánlja. Nekem nem volt itthon horgolótűm, így az első golyót közepét egy ceruzával lyukaszottam át; igyekezni kell, hogy minél egyenesebb legyen a lyuk, minél inkább középre kerüljön. A ceruzával aztán próbáltam kibővíteni, amennyire tudtam a lyukat, de nem jártam hatalmas sikerrel. Így végül a maradék négy golyót a férjem lyukaszotta ki nekem, fúrógéppel 😀 Így képzeld el, nagyjából ekkora lyuknak kell keletkeznie:

Ha ezzel készen vagy, akkor következhet az első golyó elkészítése. Mindegy, hogy milyen sorrendben haladsz, kezdheted a legsötétebb, vagy a legvilágosabb golyóval is. Vágj le a kiválasztott színű fonalból egy jó hosszú darabot. A fonal egyik végére kösd rá a tűt, amit használni fogsz. A másik végét pedig vezesd bele a golyóba, és köss rajta egy csomót. Igazítsd úgy a csomót, hogy az a golyó belsejére kerüljön, így szebb lesz a végeredmény.
Ezután kezdheted a fonalat a tűddel áthúzni a golyóban sorozatosan, így a golyó külsején egyre több fonal fog megjelenni. Először nem figyeltem oda különösebben, hogy hova kerül éppen a fonal, és nem is lett annyira szép a végeredmény. Nekem az vált be, hogy mindig nagyjából egyforma távolságra igazítottam a fonalakat a golyó külsején. A következő képeken láthatod ennek a lépéseit:




Ha közben elfogyna a fonal, amivel dolgozol, csináld azt, hogy hozzá csomózol egy másik darab fonalat. Arra figyelj itt is, hogy a csomó a golyó belsejébe kerüljön! Ha elkészültél egy golyóval (azaz teljesen beterítetted kívülről fonallal, és a fehér hungarocell már nem látszik ki alatta), akkor ugyanezt csináld meg a maradék 4 golyóval. Figyelj arra is, hogy a golyók a közepükből kijövő fonalakon fognak lógni, ezért hagyj jó hosszú fonalakat ahhoz a végén, hogy majd fel tudd akasztani a forgót!
A legsötétebb golyó fog a leghosszabb, 30 cm hosszú fonalon lógni. A következő golyó 25 cm hosszú fonalon, az ezt követő 20 cm hosszún, aztán 15 cm, és a legvilágosabb golyó a rúdhoz legközelebb, 10 cm hosszú fonalon lóg.
Ha elkészültél a golyókkal, csomózd meg a megadott hosszúságban a fonalakat az első lépésnél kijelölt helyeknél. Az első és az utolsó golyónál a csomózás után megmaradt fonalat – ha van – kösd a kulcskarikát két oldalára úgy, hogy a forgó egyenesen álljon. Ha nem maradt fonalad, akkor köss egy új darabot oda, ahol az első és az utolsó golyó fonala találkozik a rúddal. A többi golyónál maradt fonalvégeket levághatod ollóval (előtte bizonyosodj meg róla azért, hogy többször, jó erősen megcsomóztad a fonalat!). Ezután én még a fonalak és a rúd találkozásánál egy csepp ragasztópisztolyos ragasztóval rögzítettem.
Ezzel el is készült a saját Gobbi forgód.
Ha valami nem volt teljesen világos így leírva, ebben a videóban megnézheted az elkészítés módját:
Ha kipróbáltad, írd meg nekem instagramon, Facebookon, vagy akár e-mailben, hogy hogy sikerült!
Kisbabád született, még csak tervezitek, vagy esetleg most várjátok őt?
A Montessori Babáknak e-bookomban (katt!) mindent megtalálsz a forgókról, az első év játékairól, és még rengeteg hasznos információt arról, hogyan alkalmazzátok a Montessori szemléletmódot az első évben!