
Ez a körforgó az első a Montessori vizuális forgók közül; az újszülött kisbabák kb. 2 – 6 hetes kora környékén ideális bemutatni nekik.
Nincs konkrét, szigorú időpont meghatározva – figyeld a babád! Én akkor ismertettem meg vele, amikor már picit többet volt ébren, mint az első hetekben, és én is kicsit jobban éreztem magam fizikailag.
A babák születésekor fejletlen a retinájuk, és azok az agyi idegsejtek is, amik a látásért felelősek. Mivel a látásuk nem éles, a nagy kontrasztokat látják a legjobban, ez is köti le leginkább a figyelmüket. Ezért is népszerűek a fekete-fehér képes könyvek kisbabáknak. A Babageometria sorozat egyik könyve megvan nekünk is, a babám nagyon szerette nézegetni az abban található képeket is. A Munari forgó is ezért áll kontrasztos, fekete-fehér alakzatokból. A műanyag gömb ( ez eredetileg üveg, de én a biztonságosabb, műanyag verzió mellett döntöttem) pedig visszaveri a fényt, ami mégegy érdekesség benne.
A forgó elkészítésében a legnagyobb nehézség az, hogy megtaláljuk azokat a pontokat, ahol egyensúlyba kerülnek az elemek. Minden attól függ, hogy milyen nehézségűek az elemeink. Őszintén szólva, én is majdnem feladtam, amikor végül sikerrel jártam. Viszont nagyon megérte, a babám is és én is imádtuk, én a mai napig szívesen nézegetem.
Így készítheted el ezt a forgót otthon:
Amikre szükséged lesz
- Három különböző méretű fa rúd: egy 21 cm-es, egy 35 cm-es, és egy 42 cm-es
A miénk 0,5 cm átmérőjű, az OBI-ban vettük, a férjem vágta méretre - Akril (vagy üveg) gömb, 7 cm-es átmérőjű
- Átlátszó damil
- Fekete és fehér festék (Én sima IKEÁ-s MALA márkájú gyerekeknek szánt festéket használtam, de az akrilfesték még jobb)
- Ecset
- Szigetelőszalag
- Olló
- Ceruza
- Ragasztóstift
- Ragasztópisztoly
- Vonalzó
- 1 db kulcskarika
- Magasabb anyagsűrűségű (így keményebb, és nehezebb) papír, én ezt a 250 gsm-est használtam (katt!)
- Ez a letölthető PDF, kinyomtatva a fent említett papírra:
Így készítsd el
Vedd elő a fa rudakat: A leghosszabbat és a legrövidebbet fesd be fehér festékkel, a középsőt pedig feketével. Várd meg, amíg megszáradnak.
Amíg száradnak, nyomtasd ki a fentebb található képeket, és vágd ki a formákat.
Ha megszáradt a legkisebb rúd, amit fehérre festettél, tekerd be szigetelőszalaggal úgy, hogy „csíkos’ legyen, és kilátszódjon a fehér festék néhány helyen, mint a képen (lehet, hogy a szigetelőszalagod vékonyabbra kell hozzá vágnod, ha túl vastag):

Ezután fesd be a csíkozott rudat fekete festékkel (lehet, hogy kétszer is át kell festened, hogy elég fekete legyen). Ha megszáradt a festék, óvatosan leszedheted a szigetelőszalagot, és így megkapod a fekete-fehér csíkozott rudat.
Miután kivágtad a kinyomtatott formákat, a ragaszd össze az ugyanolyan formákat stift ragasztóval, hogy mindkét oldalán fekete-fehér legyen.
Ha az összes kétoldalú formád elkészült, mindháromba csinálj egy apró lyukat egy vékony tűvel úgy, hogy ezen a helyen fognak majd lógni a rudakról – nézd meg a képen figyelmesen, hogy a formák hogy állnak.
Az alábbi mintát követve vágd le a damilokat, és akaszd fel a formákat a megadott hosszúságban.

A legutolsó, és egyben legnehezebb feladat ennél a forgónál, hogy meg kell találni az egyensúlyát. Ez nekem nagyon sok időbe telt. A legjobb tanács, amit adhatok, az az, hogy akaszd fel a forgót valahova, és ott nagyon-nagyon kicsit mozdítsd el a damilokat (nekem főleg a legfelső damil, amin lóg az egész forgó helyének a megtalálása okozott fejtörést). Nézd meg, hogy változott-e valamit az egyensúlya, melyik irányba kell változtatnod, és mindig csak nagyon picivel arrébb tedd a damilt. Ha elég kitartó vagy, előbb-utóbb meg fogod találni, hogy hol van a forgó egyensúlya. Amikor pedig megtaláltad a helyes pontokat, gyorsan rögzítsd azokat néhány csepp ragasztóval egy ragasztópisztolyból, hogy ne is mozduljanak el többé!
Ezzel kész is a saját Munari körforgód!
Ha valami nem volt teljesen világos így leírva, ebben a videóban megnézheted az elkészítés módját:
Ha kipróbáltad, írd meg nekem instagramon, Facebookon, vagy akár e-mailben, hogy hogy sikerült!
Kisbabád született, még csak tervezitek, vagy esetleg most várjátok őt?
A Montessori Babáknak e-bookomban (katt!) mindent megtalálsz a forgókról, az első év játékairól, és még rengeteg hasznos információt arról, hogyan alkalmazzátok a Montessori szemléletmódot az első évben!